Vi söker någon som vill hjälpa till med vegetarisk matlagning fredagar på TRÄFFPUNKTEN hos oss RSMH Mittpunkten Malmö, en mötesplats för människor med psykisk ohälsa
RSMH Mittpunkten, Malmö
RSMH Mittpunkten Malmö driver sedan många år TRÄFFPUNKTEN - Mittpunkten för människor med beroendeproblematik och psykisk ohälsa, (verkar för de som drabbats av psykiska eller sociala problem.).
Gästerna brukar spela spel, såväl på datorn men också brädspel och biljard/boule m.m. och det finns möjligheter att sola, spela fia, vila sittandes och möta medmänniskor. Personalen/styrelsen som finns kan ge stöd och hjälp i vardagen.
Vi söker nu volontärer som kan hjälpa till med praktiska uppgifter som innebär att på fredagar mellan kl. 08.30 - 12.00 hjälpa till med matlagning (vegetarisk kost).
Arbetet sker i samråd med och tillsammans med annan personal / styrelsen. Våra volontärer är en förutsättning i det systematiska relationsbyggande arbete som bedrivs på TRÄFFPUNKTEN / Mittpunkten och volontärerna är en viktig del av det livsviktiga arbete vi gör.